З 16 по 27 липня я брав участь у Culham Plasma Physics Summer School, що була організована за підтримки UK Atomic Energy Authority та EUROfusion. Метою літньої школи є ознайомлення з фундаментальними принципами фізики плазми, а також широке розуміння її сфер застосування.

Лекції проводилися в Culham Centre for Fusion Energy (CCFE) та в Rutherford Appleton Laboratory (RAL). Окрім лекцій було організовано багато екскурсій. Студенти школи мали змогу побачити: Joint European Torus (JET), Mega Ampere Spherical Tokamak (MAST), а також були організовані прогулянка на яхті річкою Темзою та екскурсія до коледжей Оксфорду.

JET – найбільший в світі експеримент з магнітного утримання плазми. Він заснований на дизайні токамаків і є прямим попередником ITER, який повинен розпочати свою діяльність приблизно у 2025 році.
JET запускається лише протягом декількох секунд, а після цього він повинен відпочити приблизно 20 хвилин до нового запуску. У продуктивний робочий день проводиться близько 20 запусків. Ці запуски необхідні для отримання експериментальних даних і вони не виробляють електроенергії. Однак потрібна велика кількість енергії (близько 1% загальної енергії, що використовується в даний момент у Великобританії). Через це існує пряма телефонна лінія від Лондона до диспетчерської камери JET, тому в будь-який момент можуть зателефонувати з уряду з проханням зупинити експеримент на деякий час.

Однією з головних переваг літньої школи є обмін знаннями між самими студентами. Для полегшення цього у школі було організовано постер сесію. Головна мета цього полягає в тому, щоб дати можливість студентам, які працюють у суміжних сферах, зустрітися для обговорення. Користуючись цією можливістю я презентував свій постер за темою своєї дипломної бакалаврської роботи: „Ефект Доплера і Стійкість Режиму Хвилі Ядерного Горіння в Реакторі на Швидких Нейтронах”.

Велику подяку хочу виразити організації EUROfusion та Bohdan Solchanyk Travel Grant за надання фінансової допомоги для участі у школі.